انواع قیچی پیتاژ

کوتاهی مو یکی از خدمات سالن‌های زیبایی است. برای ارائه این خدمات باید ابزارهای مناسبی در اختیار داشت. یکی از مهمترین ابزارها قیچی است. در این مقاله می‌خواهیم انواع قیچی پیتاژ را معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

انواع قیچی پیتاژ

قیچی‌هایی دارای یک طرف تکسچر یا اره‌ای

تنها یکی از تیغه‌ها دارای حالت اره مانند است و قابلیت برش موی سر را دارد. شکل این ابزار با قیچی های ساده آرایشگری تفاوت دارد.

یک طرف این ابزار قیچی معمولی و یک طرف دیگر تکسچر (اره) کار شده است. فاصله استاندارد بین تکسچرها بین ۱۶ تا ۴ صدم میلی‌متر است. با استفاده از این وسیله می‌توان بیش از ۵۰ درصد موها را حجم گیری کرد. در مدل‌های فشن کوتاهی مو قیچی یک طرف تکسچر پیتاژ بیشترین کاربرد را دارد.

نتیجه کار با این ابزار نوعی پیتاژ خطی است زیرا فاصله تکسچرها مساوی بوده و یک برش صاف از مقطع موها زده می‌شود. نوک مو به حالت گردبر در می‌آید و چنانچه اندازه موها خیلی کوتاه باشد نوک آن به شکل سوزنی دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: کاربرد قیچی پیتاژ در کوتاهی مو

قیچی‌های دو طرفه تکسچر با اره دو طرفه

با کمی تفاوت شباهت زیادی به قیچی‌های دیگر دارد. بر روی هر دو تیغه این ابزار، اره یا همان تکسچر برنده وجود داد. با کمک همین ابزار ساده یک توان یک کوتاهی موی ایده‌آل را برای هر فرد اجرا کرد. نوع به کارگیری این قیچی‌ها متفاوت است و نتیجه‌ای که پس از اصلاح مو به دست می‌آید نیز کاملا فرق دارد.

این قیچی دارای تکسچر دو طرفه است و برای کوتاهی موی کلاسیک استفاده می‌شود. اگر آرایشگر بخواهد حجم مو را در حد کمی کاهش دهد از این وسیله استفاده می‌کند. با این قیچی‌ها می‌توان حجم موها را تا ۲۵ درصد کاهش داد. بنابراین انتظار تغییر بسیار زیادی را نمی‌توان داشت ولی همین مقدار نیز در شکل ظاهری موها به خوبی دیده می‌شود. در صورتی که هدف کاهش موی بیشتری باشد باید از ابزار دیگری استفاده کرد.

 

انواع قیچی پیتاژ

 

قیچی‌هایی که دو طرف آنها تکسچر و اره‌ای هستند ۲۵ درصد از موها را کم می‌کنند و بیشتر برای موهای کلاسیک استفاده می‌شود. این ۲۵ درصد در صورتی صدق می‌کند که فواصل بین دندانه با سطح مقطع قیچی برای کات یک اندازه باشد که در آن صورت می‌توانیم از ۲۵ درجه استفاده کنیم. اصولا به این قیچی‌ها در عامیانه ۲۵ درصد نیز گفته می‌شود.

برای حجم‌گیری موهای فشن بیشتر از قیچی ۵۰ درصد که در یک طرف تیغه‌ی صاف مثل قیچی معمولی و یک طرف تکسچر یا اره‌ای است، استفاده می‌شود. در فواصل استاندارد بین تکسچرهای قیچی در حالت عادی از ۱۶ صدم میلیمیتر تا ۴ صدم میلیمتر تلورانس دارد.

دقت داشته باشید که برای موهایی که خیلی کوتاه و خیلی ضخیم هست از قیچی حجم‌گیری مو برای حجم‌گیری و یا پیتاژ استفاده نکنید. چون پیتاژی که به ما می‌دهد، مانند پیتاژ قیچی تکسچر یا همان اره‌ای، و پیتاژ خطی است، همچنین نوک موها را سوزنی می‌کند. در نتیجه موها اگرضخیم و زمخت باشد نتیجه‌ی خوبی بدست نمی‌آید.

همان‌طور که گفته شد این قیچی بیشتر برای حجم‌گیری استفاده می‌شود و اگر برای موهایی که حجیم هستند استفاده شود، پیتاژی به صورت خطی ایجاد می‌شود. چون تکسچرها به صورت مساوی کنار همدیگر قرار گرفتند. در حالت نرمال این قیچی، زمانی که یک برش صاف از سطح مقطع موها زده می‌شود، شاخه‌های مو در واقع کوتیکول مو را به صورت نیم دایره برش می‌دهد. چون برش ما به صورت صاف هست و حالت سایشی ندارد نوک مو به صورت گردبر می‌شود. چون قیچی‌ها در یک راستا کات می‌شود. زمانی که مو در یک ردیف و حجم مناسب برش بخورد، یک دستی و صافی مو را از بین خواهد برد.

توصیه می‌شود از قیچی اره‌ای به منظور پیتاژهای چرخشی استفاده شود. زیرا زمانی که پیتاژ چرخشی استفاده می‌کنیم و یا موهای صافی دارید و نوک موها را می خواهید حالت سوزنی و یکدستی پیتاژ کنید، موها مانند جاروهای قدیمی و منعطف خانگی خواهد شد.

در حرکت قیچی تکسچر این است که، موها را به صورت کات باید انجام داد و هیچ سایشی نباید در زمان پیتاژ وجود داشته باشد. موها کاملا بین قیچی قرار می‌گیرد و قیچی کاملا بسته می‌شود در برش هیچ سایشی و کششی و پرتابی با این قیچی انجام ندهید.

زمانیکه از این قیچی استفاده می‌کنید حرکت دست متناسب با برش قیچی باشد، یعنی اینکه ما قیچی را زمانیکه که کات کردیم و دو تا تیغه به هم رسید باید حرکت دهیم و برش دیگری انجام دهیم. در غیر این صورت قبل از کامل بسته شدن قیچی اگر حرکت دهیم باعث کشش مو و اذیت شدن مشتری می‌شود.

برای حجم‌گیری‌هایی که از انتهای مو انجام می‌شود، باید دقت داشته باشید که قیچی را زیاد به کف سر نرسانید و حالت اریبی داشته باشد. قیچی نسبت به سر زاویه ۴۵ درجه‌ای به دسته مو داشته باشد که حالت زیگزال توی برش‌ها داشته باشید که کوتاهی مو بهتر شود.

این قیچی برای موهایی که حالت نرمالی دارد می‌توان استفاده کرد و برای موهایی که خیلی ضخیم هستند توصیه نمی‌شود، چون حالت خشن بودن را بیشتر به مو اضافه می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: پردرآمدترین رشته آرایشگری

 

امیدواریم از مقاله انواع قیچی پیتاژ رضایت داشته باشید.

 

اگر به کوتاهی مو علاقه دارید و مایلید در این زمینه تخصص بیشتری کسب کنید و به طور حرفه ای آن را دنبال کنید، می توانید در دوره آموزش کوتاهی مبتدی و فوق تخصصی آموزشگاه آرایشگری قصرمانلی شرکت کنید. برای ثبت نام در این دوره با ما تماس بگیرید.

امتیاز دهی از راست به چپ است.❤️
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *