پیتاژ مو چیست

یکی از تکنیک های کوتاهی مو که مورد استقبال دخترای جوان قرار گرفته است ، پیتاژ کردن مو است.برای پیتاژ کردن مو باید حواستان باشد تا موهای خود را به فرد حرفه ای بسپارید چراکه این کار نیازمند دقت و مهارت فراوان است تا نتیجه کار خوب شود.برای پیتاژ مو ، آرایشگران از یک قیچی یا شانه مخصوص استفاده میکنند که با قیچی معمولی متفاوت است. در پیتاژ مو ، مو های شما کوتاه و خورد میشود و زیبا تر به نظر میرسد.

پیتاژ مو برای کم کردن حجم و گاهی برای پر پشت نشان دادن مو ها به کار میرود. با استفاده از شونه های تیغ دار موها به هر اندازه که تمایل داشته باشید کوتاه و خرد میشه و در نهایت شکل و ظاهر خیلی خوبی برای موها به وجود می آید.

استفاده از این روش برای ایجاد مدل مو لایه ای و خرد و همچنین مدل مو کوتاه و پیکسی گزینه خیلی خوبه و در نهایت هیچ جای برشی روی موها باقی نمونه و یه مدل مو حرفه ای و زیبا خواهید داشت.

معرفی و آموزش کار با انواع قیچی پیتاژ مو

برای استفاده از این قیچی ها باید دوره های مخصوص کار با این قیچی ها و کوتاهی مبتدی و فوق تخصصی مو را گذرانده باشید. زیرا انواع مختلفی از آن ها وجود دارد که با کار کردن با یکی از آن ها نمی توان نتیجه دلخواه را به دست آورد اما ما یک تعریف کلی و مختصر از این قیچی های مخصوص پیتاژ را برای شما میگوییم. یکی از معروف ترین ابزارهای پیتاژ ،  قیچی تکسچرازینگ است که به آن قیچی پیتاژ ، قیچی اره ای و قیچی اسکراب میگویند.

قیچی های  اسکراب به دو دسته تقسیم میشوند:

 1. قیچی ای که یک طرف آن حالت تکسچر یا اره ای دارد.
 2. قیچی ای که دوطرف آن تکسچر یا اره دارد.

قیچی هایی که دو طرف آنها تکسچر و اره ای هستند ۲۵ درصد از موها را کم می کنند و بیشتر برای موهای کلاسیک استفاده می شود. این ۲۵ درصد در صورتی صدق میکند که فواصل بین دندانه با سطح مقطع قیچی برای کات یک اندازه باشد که در آن صورت میتوانیم از ۲۵ درجه استفاده کنیم. اصولا به این قیچی ها در عامیانه ۲۵ درصد نیز گفته می شود.

برای حجم گیری موهای فشن بیشتر از قیچی ۵۰ درصد که در یک طرف تیغه ی صاف مثل قیچی معمولی و یک طرف اره ای است، استفاده می شود. در فواصل استاندارد بین تکسچرهای قیچی در حالت عادی از ۱۶ صدم میلیمیتر تا ۴ صدم میلیمتر تلورانس دارد.

 

بیشتر بخوانید : آموزش اتو کشیدن مو بدون آسیب و شکنندگی

 

در استفاده از این قیچی ها باید به ویژگی های زیر دقت کرد :

فاصله دندانه ها : فاصله ای که بین دندانه های قیچی وجود دارد تعیین می کند که چه حجمی از لابه لای مو خالی شود. هر چه فاصله دندانه ها بیشتر باشد حجم موی کات شده کمتر است همچنین هر چه فاصله دندانه ها کمتر باشد حجم موی بیشتری کات می شود.

شکل تیغه : نوع برش تیغه تعیین کننده نوع استایل مو می باشد. هر کدام از شکل هایی که روی تیغه دندانه دار می باشد یک نوع خاص را روی مو برش می زند. در نتیجه خط برش در ساختار مو تغییر کرده و هر کدام از قیچی ها استایل های متفاوت کوتاهی مو را ایجاد می کنند.

کار با قیچی تکسچرایزینگ : در زمان کوتاه کردن مو با این قیچی ها حتما باید لایه های مو در بین لبه های دندانه دار قرار گیرند. در این حین نباید از تکنیک های سایشی و پرتابی استفاده نمود.

 

پیتاژ کردن مو

آموزش کامل پیتاژ مو با تیغ پیتاژ

 • در ابتدا موها را نمدار کنید. نمدار کردن را می توانید تنها برای موهای مجعد و فر انجام دهید زیرا در صورت کوتاه کردن آن ها در حالت خشک دچار آسیب می شوند. موهای صاف و لخت را می توان در حالت خشک نیز کوتاه نمود.
 • موها را طبق روش های کوتاهی مو تقسیم بندی کنید تا کوتاهی مو به طور منظم انجام گیرد. هر دسته را با گیره در جای خود محکم کنید.
 • شانه مخصوص پیتاژ مو را بردارید. برش زدن مو را با برش هایی کم از انتهای مو شروع کنید. این کار به این دلیل از انتهای مو شروع می شود که می توانید هر بار به عقب برگشته و موهای بیشتری را کوتاه کنید. پیتاژ مو را به همین صورت ادامه دهید تا نتیجه دلخواه را بر روی مو به دست آید.
 • حال به وسیله یک شانه که دارای دندانه ریز می باشد موها را با زاویه ۴۵ درجه بالای سر نگه دارید و با تیغ پیتاژ و حرکت نوسانی تیغ ، انتهای موها را خرد کنید.

تیغ پیتاژ مو

آموزش پیتاژ مو با قیچی پیتاژ

در کار با قیچی پیتاژ اگر می خواهید حجم مو را سبک کنید ابتدا قیچی را به حالت نیمه باز روی مو قرار داده و سپس قیچی را به آرامی و با فشار کم تا انتهای مو بکشید. در نهایت یک و نیم سانت مانده به انتهای مو آن را جدا کنید. حال موهای خود را چند بار شانه بزنید تا حجم دلخواه موی خود را بیابید. این کار را در تمامی دسته های مو تکرار کنید تا به حجم مورد نظر مو برسید.

باید حتما دقت کنید که پیتاژ مو در تمامی دسته ها از یک قسمت انجام شود و همچنین قسمت هایی که حجم بیشتر دارند را پیتاژ کنید تا موها یکدست شوند. لازم به ذکر است که قبل از سبک کردن مو با قیچی پیتاژ حتما باید مویتان کاملا خشک باشد.

قیچی پیتاژ مو

توصیه های نهایی پیتاژ مو

 • حواستان باشد پیتاژ را در نزدیکی ساقه مو انجام ندهید زیرا این کار باعث کم حجم شدن بیش از حد مو خواهد شد.
 • در فرآیند پیتاژ مو بهتر است از قیچی پیتاژ استفاده شود. زیرا تیغ پیتاژ باعث موخوره مو می شود.
 • شانه پیتاژ مو را از نوع مرغوب و با کیفیت و ایمنی خوب تهیه کنید تا در کار با آن دچار مشکل نشوید و نتیجه دلخواه را بگیرید.
 • از واکس و کرم مو استفاده کنید تا حجم مویتان کم شود زیرا این مواد روی مو سنگین هستند و مو را خوابانده و حجم کلی کم می شود.

 

بیشتر بخوانید: انواع مو و ویژگی های آن

 

مزایای پیتاژ کردن مو

 • استفاده از روش پیتاژ مو برای کسانی که خواهان ایجاد لایه لایه شدن مو و خورد کردن مو می باشند بسیار کاربرد دارد.
 • اگر جز خانم هایی هستید که دارای موهای کم حجم می باشند پیتاژ کردن مو باعث پرحجم نشان دادن موی شما هم خواهد شد.
 • به خاطر سبک شدن سر و کم حجم شدن مو این روش مناسب برای فصل گرم  می باشد زیرا گرما از بین موهای شما به بیرون می رود.
 • پیتاژ مو باعث جلوه چند برابری در موهای آمبره ، بالیاژ و هایلایت شده می گردد.
 • رد قیچی بر روی مو شما نمیماند.

پیتاژ کردن مو

عوارض پیتاژ کردن مو

اگر موهای نازک و خشکی دارید این کار را به شما پیشنهاد نمیکنیم چرا که مو ها نازک  و شکننده تر خواهد شد و در نتیجه موی شما به سرعت دچار مو خوره میشود.

پیتاژ مو برای چه کسانی مناسب نیست؟

دقت داشته باشید که برای موهایی که خیلی کوتاه و خیلی ضخیم هست از این قیچی برای حجم گیری و یا پیتاژ استفاده نکنید. چون پیتاژی که به ما می دهد، مانند پیتاژ قیچی تکسچر یا همان اره ای، و پیتاژ خطی است، همچنین نوک موها را سوزنی می کند. در نتیجه موها اگرضخیم و زمخت باشد نتیجه ی خوبی بدست نمی آید.
از این تکنیک برای هر اندازه از مو می شود استفاده کرد اما بهتره برای موهای خیلی بلند و یا موهای خیلی کوتاه استفاده نکنید. چون که پیتاز کردن موهای بلند باعث ایجاد بافت روی موها می شه و انتهای تارهای موی بلند بعد از خرد شدن به روش پیتاژ، ممکن است به صورت دندانه ای و غیر منظم شوند و این حالت ظاهر کلی موها رو نازیبا نشان می دهد.

پیتاژ کردن برای چه نوع موهایی مناسب است؟

۱- افرادی که موهای ضخیم دارند میتوانند از این روش استفاده کنند. با استفاده از پیتاژ کردن مو نه تنها یک مدل خیلی خوب و حرفه ای برای موهای ضخیم ایجاد می شود بلکه موها سبک تر از قبل می شوند و این حالت برای شخصی که موهای خیلی پرپشت و سنگین دارد لذت بخش است و بهترین گزینه برای تابستان و ماه های گرم سال هست.

۲- افرادی که موهای صافی دارند می توانند موهاشون رو پیتاژ کنند. با استفاده از این روش موها مدل خرد و زیبایی به خود میگیرند و از حالت صاف و یکدست همیشگی خارج می شوند.

 

2/5 - (1 امتیاز)
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *