مراقبت های بعد از تاتو

تاتو بدن و صورت یکی از محبوب ترین کار هایی که در بین خانوم و آقایون انجام میشود و میشه گفت یک اثر هنری است که بعضی افراد به آن علاقه دارند و میخواهند در بهترین آموزشگاه آرایشگری آن را یاد بگیرند. اما چه بهتر است که شما قبل از تاتو در این مورد اطلاعات کافی داشته باشید و با مراقبت های بعد از تتو بدن آشنا شوید.این مراقبت ها تاثیر زیادی بر روی سلامتی شما و زیبایی و پوست و تتو دارد.

برای انجام تاتو از یک سوزن برای وارد کردن جوهر زیر پوست استفاده می‌شود. هر زمان که جایی از پوست باز می‌شود، راه را برای ورود عفونت‌ها باز می‌کند. مراقبت های بعد از تاتو بدن می‌تواند از بروز این عوارض جلوگیری کند.

بعد از این که روی بدنتان تاتو زدید باید یک لایه نازک وازلین یا پمادهای ترمیمی ویتامین A روی آن بمالید و محل تاتو را با یک پوشش پلاستیکی ببندید.این پوشش باید میشود که باکتری به پوست شما نفوذ نکند و اگر بدن شما با لباسی ساییده شد ، آسیب نبیند.

نکته هایی که در اوایل تاتو باید آن را رعایت کنید.

  • تا زمانی که تتوی شما کاملاً خوب نشده است، آن را با کرم ضد آفتاب نپوشانید.
  • حواستان باشد تتو را نخارانید یا آن را دستکاری کنید.
  • اصلا شنا نکنید یا بدن خود را در آب غوطه‌ور نکنید ( ولی دوش مجاز است)
  • همیشه برای تمیز کردن محل تاتو از یک صابون ملایم و بدون عطر یا پاک‌کننده‌ی مخصوص تاتو استفاده کنید.
  • لباس تنگ بر روی تاتو نپوشید .
  • اگر هر علامتی از عفونت یا مشکلات دیگری دارید، به تاتو کار یا دکترتان زنگ بزنید.
  • هر چه تتو شما بزرگ تر باشد مدت زمان بیشتری قرمز و متورم میماند و سرعت بهبود آن کمتر است.
  • اگر محل تاتو در معرض مستقیم تماس با آلودگی هست مانند ساعد، مچ دست ها، روی پا، محل تاتو را از روز سوم به بعد با صابون ضد باکتری و آب گرم به آرامی روزی یک بار خیلی سطحی شستشو داده و با پماد ویتامین Aچشمی به روال قبل چرب شود.
  • در صورت ایجاد التهاب شدید سوزش و خارش و عفونت به پزشک مراجعه شود و از خوردن قرص و دارو و یا استعمال پماد های دیگر به صورت خودسرانه جدا اجنتاب شود.
  • هنگام دوش گرفتن،‌ آب به صورت مستقیم روی پوست نریزد و یا پوست، زیادی در آب نماند. همینطور تا زمانیکه زخم تاتویتان،‌خوب نشده،‌ باید از تابش نور آفتاب به طور مستقیم، رفتن به دریا (به خاطر شوری آبش) یا شنا در استخر (به خاطر کلردار بودن آب آن) پرهیز کنید.

مراقبت های بعد از تاتو بدن در ماه اول

روز اول تاتو

بعد از تاتو روی بدن شما یک بانداژ میگذارند . شما میتوانید آن را بعد از شش ساعت بردارید البته بهتر است شما از تاتو کار بپرسید که چه قدر باید صبر کنید تا بانداژ را بردارید.

بعد از برداشتن بانداژ میبینید که روی محل مورد نظر مقداری خون و پلاسما و جوهر است. این تراوش مایع طبیعی است. همچنین پوست شما قرمز و زخم خواهد شد. ممکن است وقتی آن را لمس می‌کنید کمی گرم باشد. با دستان تمیز، تتو را با آب گرم و صابون بدون عطر بشویید. از وازلین یا پمادهای ترمیم‌کننده استفاده کنید. از بانداژ استفاده نکنید تا تتو بتواند بهبود یابد.

روزهای دوم تا سوم تاتو

بعد از دو سه روز تاتوی بدن شما ظاهری کدر و تیره تر خواهد داشت. این اتفاق طبیعی و به این معناست که پوست شما در حال بهبودی است. پوست زخم‌ها شروع به شکل‌گیری می‌کنند.

سعی کنید روزی یک یا دو بار تتوی خود را بشویید و یک مرطوب‌کننده بدون عطر و الکل استفاده کنید.

اگر هنگام شست وشو دیدید که مقداری از جوهر ها شسته میشود اصلا نگران نباشید چون این فقط رنگ های اضافی است که از طریق پوست شما دفع میشود.

روزهای چهارم تا ششم تاتو

هر چه میگذرد قرمزی پوست باید کمتر میشود. احتمالاً متوجه می‌شوید که تتو کمی پوسته‌ پوسته شده است. خراش‌ها نباید مثل خراش‌های بریدن دستتان باشند، اما بزرگ می‌شوند. پوست زخم‌ها را با ناخن نکنید، این کار می‌تواند باعث ایجاد زخم شود. تتوی خود را یک یا دو بار در روز بشویید. از مرطوب‌کننده استفاده کنید.
مراقبت های بعد از تاتو بدن

روزهای ششم تا چهاردهم تاتو

هر چه میگذرد پوست زخم ها سفت تر میشود و شروع به پوسته پوسته شدن میشود.

اصلا به زخم ها دست نزنید و آن را نکنید و اجازه دهید که به طور طبیعی جدا شوند. در غیر این صورت باعث خارج شدن جوهر می‌شوید و پوست‌تان را زخم می‌کنید. اگر احساس کردید که احساس خارش دارید برای تسکین خارش، روزانه چندین بار مرطوب‌کننده را به‌آرامی روی تتو بمالید.

روزهای پانزدهم تا سی‌ام تاتو

در مرحله‌ی آخر بهبودی پوست، بیشتر پوسته‌های بزرگ از بین خواهند رفت و پوست زخم‌ها باید بلند شوند. ممکن است هنوز کمی پوست مرده ببینید، اما درنهایت آن‌ها نیز باید از بین بروند. محل تتو ممکن است هنوز خشک و کدر به نظر برسد. تا زمانی که پوست دوباره هیدراته به نظر برسد، به استفاده از مرطوب‌کننده ادامه دهید.

تا هفته دوم یا سوم، لایه‌های بیرونی پوست باید بهبود یابند. ممکن است سه تا چهار ماه طول بکشد تا لایه‌های پایین به طور کامل بهبود یابند. تا پایان ماه سوم، تتوی شما باید به همان اندازه روشن و واضح به نظر برسد که هنرمند تاتوکار در نظر داشته است.

نقش محصولات مراقبتی در مراقبت های بعد از انجام تاتو

برای تمیز کردن آن ناحیه، همیشه از یک صابون نرم و بدون بو یا یک تاتو پاک کن فرموله شده مخصوص استفاده کنید. تاتو کارتان می تواند یک تاتو پاک کن مخصوص را توصیه کند.

برای انتخاب صابون این موارد خوب هستند:
Dove
Dial
Neutrogena

برای روز اول یا دوم، از یک پماد نفتی مانند A & D یا Aquaphor برای کمک به بهبود تاتو استفاده کنید.

پس از حدود دو روز، می توانید مرطوب کننده تان را به مرطوب کننده ای معمولی تغییر دهید، مانند:
Lubriderm
Aveeno
Curel
Eucerin
هر آنچه که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که بدون بو باشد و حاوی مواد افزودنی مانند محلول های رنگی حاوی رنگینه نباشد که می تواند پوست شما را خشک کند.
مراقبت های بعد از تتو بدن

عوارض تاتو بدن

عفونت

واکنش آلرژیک

زخم

لک

در صورت مشاهده هر یک از این موارد حتما به پزشک مراجعه کنید و خود درمانی نکنید.

جلوگیری از انتقال بیماری‌ها در تاتو

انتقال بیماری از طریق تاتو بسیار زیاد است. برای همین حتما دقت کنید که آرایشگر و یا تاتو کار از دست‌کش استفاده کند و قبل از اینکه تاتو را شروع کند،‌ تمام سوزن‌ها را همان لحظه‌ از بسته‌بندی‌شان خارج کرده باشد. حتما نکات بهداشتی را رعایت کنید چون ممکن است بیماری هایی مثل سیفلیس و ایدز بگیرید.بدن

آیا ممکن است تاتوی کل بدن در یک روز انجام شود؟

تاتو کل بدن را در یک روز انجام نمی‌دهند. چون که بعضی از جاها مثل گودی کمر، پهلوها مثل قسمت‌های پشت گردن این ها، همه‌شان خونریزی می‌کند مجبورند در چند جلسه این کار را انجام دهند.

مدت ماندگاری تاتو

این مورد بسیار به مواد استفاده شده بستگی دارد و اگر کیفیت خوب باشد تا ۱۰، ۱۵ یا حتی ۲۰ سال می‌ماند اگر رنگ پاک شود یعنی کیفیت کار خوب نبوده ولی اگر رنگ یک مقداری کمرنگ شود به خاطر این است که دیگر زمان آن تمام شده است.

‌ پاک کردن تاتو به چه صورت است؟

پاک کردن تاتو به چند روش انجام می شود یکی از این روش ها، پاک کردن تاتو با اسید میوه است که عوارض زیادی هم دارد به اینگونه که ابتدا محلی را که می‌خواهند پاک کنند زخم می‌کنند، بعد از خون آمدن اسید میوه را با پنبه چند بار روی آن می‌کشند، که عوارضی از جمله متورم شدن کبود شدن به همراه دارد و در بعضی مواقع هم دچار عفونت می شود. روش دیگری هم وجود دارد که با رنگ کرم پاک می‌کنند البته اگر از رنگ کرم استفاده شود جای تاتو بصورت یک خط سفید، یک هاله‌ای روی آن می‌ماند.

آموزشگاه آرایشگری قصر مانلی کلاس های مختلف آرایشگری و مراقبت و زیبایی را برگزار میکند.

تلفن تماس: ۰۲۱۶۶۸۸۸۴۹۱ _ ۰۲۱۶۶۱۹۱۷۱۳ _ ۰۹۱۹۲۰۶۰۹۳۷

 

3/5 - (8 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *